Blog - recepty


Horké jablko

18. 12. 2022
Oblíbený jablečný nápoj vonící skořicí jistě znáte. Obvykle se připravuje z jablečného moštu nebo jablečného džusu. Džusy nejsou v přísné fázi povoleny, nicméně i tak si můžete tento nápoj připravit a vychutnat si ho třeba na Štědrý večer u stromečku. Místo džusu jednoduše použijete jablko. Jedno jablko denně je povinnou součástí vašeho jídelníčku, tak proč si na něm nepochutnat v trochu jiné podobě

Více

Vánoční cukroví II

18. 12. 2022
Vánočnímu cukroví jsem se obšírněji věnovala ve svém loňském příspěvku. Dnes chci přidat jen několik tipů a také jeden velmi jednoduchý recept na vánoční bonbony.

Více

Znáte staročeský hubník?

18. 12. 2022
Staročeský krkonošský hubník (nebo také houbovec) je bezmasý pokrm, který býval typickým štědrovečerním pokrmem pro chudé podhorské oblasti, především Krkonoše. Základem jsou samozřejmě lesní houby, většinou sušené, které se do mnoha pokrmů přidávaly místo masa.

Více

Jahodová sezóna ještě nekončí

12. 7. 2022
Kdybyste se mě zeptali na nejoblíbenější ovoce z mé zahrady, jahody by s přehledem vyhrály. Kdo by nemiloval neopakovatelnou vůni a chuť čerstvých jahod uzrálých pod domácím sluncem.

Více

Chřest

17. 5. 2022
Užijte si chřestovou sezónu! Chřest se v jídelních plánech objevuje celkem pravidelně. Jde o sezónní zeleninu, sklízí se přibližně od poloviny dubna do začátku června. Sluší mu jednoduché úpravy, které snadno zvládnete i v rámci programu Metabolic Balance.  

Více

Minestrone ve dvou verzích

16. 4. 2020

Polévky jsou obzvlášť v zimě (nebo i na jaře, pokud jaro vypadá tak jako to letošní, které se někde zapomnělo) mým oblíbeným jídlem - jsou rychlé na přípravu a s povolenou porcí chleba plně nahradí hlavní jídlo. Jedna z mých TOP je polévka minestrone. K její přípravě je potřeba jen trocha zeleniny, která většinou v lednici je.

Více


Lasagne a Metabolic Balance? Jde to!

22. 03. 2021

Lasagne jsou italské velmi široké těstoviny. Název současně odkazuje k pokrmu, který se z těchto těstovinových plátů vyrábí. Tradiční lasagne vznikají střídáním vrstev těstovin, bešamelové omáčky a omáčky boloňské. V různých variacích se do nich přidávají ještě i sýry, zelenina, houby. 
Více


Hrátky s boloňskou omáčkou

15. 3. 2021

Věděli jste, že i v přísné fázi programu Metabolic Balance si můžete připravit boloňskou omáčku? Zapomeňte ale přitom na rozvařené špagety s kečupem. Originální boloňská omáčka (italsky ragù alla bolognese, ragù bolognese nebo jednoduše ragù) je původně italská omáčka založená na mase, jež je typická pro město Bologna a používala se v kombinaci s těstovinami typu tagliatelle nebo lasagne.

Více


Ďábelská topinka

8. 3. 2021

aneb další "z večeří do 10 minut"


Více


Vepřové po sečuánsku

1. 3. 2021

Dostali jste chuť na asijskou kuchyni, ale v metabolicky příznivé podobě? Tak vyzkoušejte vepřové po sečuánsku. Jako obvykle jsem při přípravě jídla improvizovala. V původních receptech jsou využívány ingredience, které v jídelních plánech rozhodně nenajdete. Vynechala jsem kešu ořechy, chilli omáčku, cukr, škrob, kuřecí vývar a vzniklo jídlo...

Více


Boršč ve třech podobách

22. 2. 2021

V zimě jsou polévky IN, tak proč ne třeba boršč? Zelí i červená řepa patří mezi typicky zimní zeleninu a v obchodech je obojí snadno dostupné.


Více


Cizrnový kuskus

3. 2. 2021

Ano, čtete dobře, cizrnový kuskus. Nejedná se o kombinaci cizrny s kuskusem, ale o produkt z cizrnové mouky ve tvaru kuskusu. Objevila jsem ho náhodou, když jsem navštívila jednu z brněnských prodejen zdravé výživy... Místo hledaného sečuánského pepře jsem si odnesla cizrnový kuskus. Vzápětí jsem ho vyzkoušela a hned se zabydlel v mé kuchyni.


Více


Proteinová rýže

28. 1. 2021

Proteinové těstoviny už jistě většina z vás zná. Jde o "těstoviny" připravené z mouky z luštěnin, např. z červené čočky, cizrny, fazolí. Jinými slovy - jedná se o luštěniny převlečené za těstoviny. S těstovinami mají společný v podstatě pouze tvar. Nevyužívají se jako příloha k jídlům, ale jako zdroj bílkovin.


Více


Žito v kuchyni

24. 1. 2021

Žito seté je v potravinářském průmyslu využíváno zejména v podobě mouky při přípravě pečiva. Žitný chléb určitě nemusím představovat, je pravidelnou součástí jídelních plánů Metabolic Balance, ať už jako celozrnný žitný chléb nebo žitný knäckebrot. Mnozí z vás si žitný chléb podobně jako já sami pečou z žitného kvásku.

Více


Mandeláda aneb rozmazlujte se!

11. 1. 2021

Začátek roku je pro mnohé z nás obdobím, kdy se pokoušíme o změnu životního stylu - třeba s programem Metabolic Balance. Zkuste se začátkem programu obrátit pozornost především na sebe, svoje tělo, svůj metabolismus, svůj jídelníček. Jinými slovy - zkuste se otáčet kolem své vlastní osy. Mluvím teď především k dámám, ale nejen k nim.

Více


Čočková paštika

4. 1. 2021

Receptů na přípravu luštěnin mám na svých stránkách řadu a také je často a ráda vařím. Dnes jsem se rozhodla podělit o jeden nový recept. Trochu jsem experimentovala s čočkou a výsledek mě přímo nadchl. Čočková paštika z klasické hnědé čočky byla prostě úžasná a přitom jednoduchá na přípravu. Jen je potřeba jídlo plánovat dopředu a čočku předem...

Více


Silvestrovské inspirace

30. 12. 2020

Vánoce jsou opět za námi a vy se již pravděpodobně připravujete na příchod nového roku. Jako příznivci zdravého životního stylu jistě nejste vyznavači majonézových chlebíčků, brambůrek, tyčinek a dalších pochutin, které se se silvestrovskými oslavami tradičně pojí. Zkuste letos připravit občerstvení trochu jinak a překvapte své blízké...

Více


Vánoční čaj

22. 12. 2020

Cukroví už se těší, až ozdobí štědrovečerní stůl a provoní byt ... zbývá ještě připravit vánoční nápoj. Pokud nechcete hřešit alkoholickým svařeným vínem, co si připravit třeba vánoční čaj ?

Více


Vánoční cukroví "metabolicky"

14. 12. 2020

Vánoční cukroví k Vánocům jednoznačně patří. To, že často není výživově nejvhodnější, není žádným tajemstvím. Problémem je jeho vysoká energetická hodnota především díky obsahu tuků, cukru nebo často obojího. Na internetu najdete i řadu receptů a tipů, jak upéct cukroví trochu jinak, dopřát si ho bez výčitek a především bez nežádoucích kil navíc....

Více


Norská rybí polévka

8. 12. 2020

Ryby by se v našem jídelníčku měly objevovat ideálně dvakrát do týdně. Osobně bych mohla ryby třeba denně, ale co s těmi, kteří ji z různých důvodů zrovna "nemusí"? Právě v jemné norské rybí polévce je ryba tak dobře schovaná, že chutná i těm, kdo se rybám raději vyhnou.

Více


Dýně ještě jednou...

1. 12. 2020

... tentokrát na sladko jako dezert. Věděli jste, že i dezerty je možné připravit v souladu s pravidly programu Metabolic Balance? Pokud ne, věřím, že vás následující recepty přesvědčí.

Více


Dýně, dýne, dýně...

30. 11. 2020

Dýně jsou přímo synonymem podzimu. Objevují se na trzích na konci léta a při dobrém skladování si na nich můžeme pochutnávat až do druhé poloviny zimy. Dýní je bezpočet druhů. U nás se velké oblibě těší dýně hokkaido, která se jako jediná nemusí při přípravě loupat. Má mírně ořechovou příchuť a je v podstatě univerzální, může se přidávat...

Více


Než se pustíte do vaření...

9. 11. 2020

Vítejte ve světě přípravy jídel pro zdravý metabolismus. Při tvorbě tipů a receptů vycházím ze svého jídelního plánu a respektuji zásady kombinace potravin podle programu Metabolic Balance ® . Víc o programu včetně jednotlivých fází najdete buď na mých stránkách, nebo se můžete podívat na oficiální stránky (www.metabolic-balance.cz).

Více