Blog - recepty

Než se pustíte do vaření...

11. 1. 2021

Vítejte ve světě přípravy jídel pro zdravý metabolismus. Při tvorbě tipů a receptů vycházím ze svého jídelního plánu a respektuji zásady kombinace potravin podle programu Metabolic Balance® . Víc o programu včetně jednotlivých fází najdete buď na mých stránkách, nebo se můžete podívat na oficiální stránky (www.metabolic-balance.cz).

Na tomto místě bych ráda jen stručně připomněla základní pravidla, kterými se řídím, hlavně pro ty, kteří osobní jídelní plán nemají.

1. Jím (převážně) 3 jídla denně, tzn. snídám, obědvám a večeřím. Ano, pokud čekáte recepty na zdravé svačinky, musíte jinam.

2. V každém jídle (včetně snídaně) kombinuji složku bílkoviny (např. jogurt, mléko, vejce, maso, tofu, ryby apod.) s porcí zeleniny, příp. ještě i ovoce. Součástí může být i malá příloha, nejčastěji v podobně žitného chleba. Klasické škrobové přílohy jsou v programu zpočátku výrazně omezeny a nahrazeny porcí zeleniny.

3. Jedno jídlo by mělo obsahovat jen jednu bílkovinu. Ano, to může být zpočátku trochu zádrhel, sama jsem si na toto omezení musela chvíli zvykat. Většina běžných receptů totiž kombinuje nejen různé druhy masa, sýrů, ale klidně i maso, sýr, vejce, mléko... všechno dohromady. Občasné vybočení z tohoto pravidla je možné až od 3. fáze programu.

4. Při každém ze tří jídel nejprve ochutnávám jako první sousto bílkovinu ... Všechna pravidla mají své důvody, ale těmi se budu zabývat jindy. Pokud mám dát do pusy nejdřív sousto bílkoviny, musím ji v daném jídle také mít - a to platí i o snídani. Takže než se pustím do svých oblíbených ovesných palačinek s mangovým pyré, napiju se mléka, které jsem si předem odměřila dle svého jídelního plánu.

A na závěr ještě pár praktických připomínek. V receptech vycházím z množství potravin, které mám předepsány ve svém jídelním plánu pro snídani, oběd i večeři. Ale protože jídelní plány jsou šity na míru, jsou i uváděné gramáže šité na míru mému metabolismu. Podobně je to s výběrem potravin. Což neznamená, že moje recepty jsou určeny pouze pro mě nebo pro "metaboliky", jen je potřeba si porce individuálně upravit. Pokud byste při přípravě jídel tápali, neváhejte se ozvat, ráda vám poradím.

Vyzkoušejte trochu jiný způsob stravování a uvidíte, co na to řekne Váš metabolismus.