Blog - recepty

Lasagne a Metabolic Balance? Jde to!

22. 3. 2021

Lasagne jsou italské velmi široké těstoviny. Název současně odkazuje k pokrmu, který se z těchto těstovinových plátů vyrábí. Tradiční lasagne vznikají střídáním vrstev těstovin, bešamelové omáčky a omáčky boloňské. V různých variacích se do nich přidávají ještě i sýry, zelenina, houby. Vždy se zapékají v troubě.
Asi není potřeba vysvětlovat, že lasagne podle tradičních receptů mají k racionální stravě hodně, opravdu hodně daleko. Kombinace štědré porce těstovin z bílé mouky, omáčky z másla, další bílé mouky, mléka nebo smetany, boloňské omáčky, to celé štědře posypané pořádnou porcí tučného sýra - to rozhodně nezní metabolicky, že?
Možná už jste zkoušeli těstovinové pláty nahradit různými druhy zeleniny. I v mých receptech najdete tip na lasagne lilkové (nebo cuketové) se sýrem. Osobně mně chutnaly i lasagne ze zelných listů, ale uznávám - od tradičního pokrmu jsou už hodně vzdálené.
Takže co s tím? Žitné lasagne na trhu nejsou, tak jsem je jednoduše zkusila vyrobit. Překvapilo mě, že to bylo celkem jednoduché - rozhodně podstatně jednodušší, než jsem čekala. Použila jsem celozrnnou žitnou mouku v množství odpovídajícím maximální porci žitné mouky na den dle mého plánu s tím, že v dalších jídlech oželím přílohy.
Dalším krokem bylo vyrobit vhodné náplně, které by odpovídaly principům metabolického stravování. Níže najdete hned 3 varianty žitných lasagní. Ale nejdřív se pustíme do výroby těstovin.

Žitné lasagne

Ingredience:

60 g žitné mouky celozrnné jemně mleté (část mouky si nechte na vyválení lasagní)
1 lžička oleje (nemusí být, ale těsto je díky oleji vláčnější, lépe se s ním pracuje)
špetka soli
voda dle potřeby

Postup:

Mouku nasypejte na vál, přidejte sůl, olej a postupně přilévejte vodu tak, aby vzniklo vláčné, ale nelepivé těsto. Na pomoučeném vále těsto rukami chvíli zpracovávejte, vytvořte bochánek a nechte cca půl hodiny (nebo déle) odpočinout.
Potom těsto rozválejte válečkem na nudle na co nejtenčí plát, ideálně ve tvaru obdélníku nebo čtverce a vykrájejte nožem nebo rádýlkem obdélníkové pláty - lasagne. Nejlépe se mi osvědčilo použít jako šablonu jeden kousek klasických pšeničných lasagní. Odkrojené kousky zpracujte do bochánku a znovu válejte a krájejte. Jde to překvapivě snadno a rychle. Velikost lasagní určitě nemusí odpovídat originálu, klidně ji přizpůsobte své zapékací nádobě. Uvedená porce stačí na 5 - 6 lasagnových plátů.

Hotové plátky nechte jen chvíli zavadnout na vále. Připravte si náplň a hned lasagne zpracujte, nedoporučuji je připravovat ve větším množství do zásoby a sušit. Sušené bohužel praskají, ohýbají se a lámou, obtížně se s nimi pracuje. Nicméně větší porci si vyrobit můžete - k okamžitému použití. Vzhledem k tomu, že si na žitných lasagních pochutnávají i "nemetabolici", připravuji vždy minimálně trojnásobnou porci.

A teď slíbené recepty:

1. Žitné lasagne s boloňským ragú

Podrobný recept neuvádím. Do základní boloňské (metabolické) omáčky podle receptu v minulém textu jsem přidala špetku muškátového květu a jen krátce ji podusila. Omáčku je třeba nechat spíše řidší, těstoviny musí být zality tekutinou. Potom už jen střídáte vrstvy. Z porce těsta jsem vytvořila 5 větších plátů, mezi ně přišly 4 vrstvy omáčky. Plátky lasagní v zapékací nádobě mírně zmáčkněte, aby vrchní vrstva nezůstala suchá. Bešamel a sýr jsem pochopitelně vynechala, jen na závěr jsem celý výtvor posypala lahůdkovým droždím a na talíři obložila bazalkou.

2. Žitné lasagne se špenátem a sýrem

Ingredience:

porce žitných lasagní (dle velikosti 4 - 6 plátků)
porce bílkoviny - sýr (v mém případě mozzarella - 100 g)
porce zeleniny - listový špenát
sůl, pepř
stroužek česneku
olej na restování

Postup:

Nejdříve si připravte špenát. Stroužek česneku oloupejte a nakrájejte najemno, krátce orestujte na rozpálené pánvi s troškou oleje, přidejte oprané listy špenátu a společně restujte do zavadnutí špenátu. Mírně podlijte vodou a pod poklicí krátce poduste. Lehce dochuťte solí a pepřem. Mozzarellu nastrouhejte nahrubo. Do zapékací nádoby střídávejte klaďte vrstvu lasagní, vrstvu špenátu (i se šťávou, kterou pustil, aby lasagne byly ponořené v "omáčce"), vrstvu sýra. Poslední vrstva sýra přijde nahoru. Dejte zapéct do trouby (asi na půl hodiny na 200 °C).

3. Žitné lasagne s houbami a ricottou

Ingredience:

porce žitných lasagní
porce bílkoviny (ricotta, příp. jiný vhodný sýr - Cottage, žervé apod.)
porce zeleniny - kousek cibule, žampiony nebo jiné houby dle plánu
kousek prolisovaného česneku
sůl
pepř
houbové koření (rozmixované sušené houby)
lahůdkové droždí
trochu řepkového oleje na restování
petrželka na ozdobu

Postup:

Připravte si omáčku. Cibuli nakrájejte najemno, žampiony na plátky. Na rozpálené pánvi orestujte cibuli do sklovita, přidejte žampiony, zarestujte, podlijte vodou a poduste do změknutí. Vypněte sporák a vmíchejte porci ricotty. De potřeby dochuťte solí, pepřem, houbovým kořením pro zvýraznění houbové chuti a vůně a prolisovaným česnekem. Omáčka by neměla být hustá krémovitá, ale spíše trochu řidší, lasagne musí být ponořeny v tekutině. Do zapékací nádoby naskládejte střídavě vrstvu lasagní, vrstvu omáčky. Poslední vrstvu lasagní posypejte lahůdkovým droždím a dejte zapéct do trouby.

Dobrou chuť :-)