Blog - recepty

Boršč ve třech podobách

22. 2. 2021

V zimě jsou polévky IN, tak proč ne třeba boršč? Zelí i červená řepa patří mezi typicky zimní zeleninu a v obchodech je obojí snadno dostupné.

Boršč je druh polévky z červené řepy. Pochází z Ukrajiny, ale postupně se rozšířil téměř po celém světě. Boršč existuje v řadě variant, základem ale je vývar z kostí (nejlépe morkových) a masa (obvykle předního hovězího či vepřového) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, mrkev, zelí, cibule, někdy i brambory). Zelenina se krájí na nudličky, osmaží se na tuku a lehce se zahustí zásmažkou, následně se rozředí vývarem, doplní se vařené maso a polévka se dochutí octem a cukrem do příjemně navinulé chuti. Uvařená polévka se ještě často zdobí zakysanou smetanou a koprem, což program Metabolic Balance nedovoluje. Vyzkoušela jsem několik variant přípravy boršče - všechny v souladu s pravidly Metabolic Balance - a těžko se rozhodnout, která z nich je nejlepší - chutnaly mi totiž všechny.

Boršč s hovězím masem

Jedná se o mírně upravený klasický recept, z kterého jsem vynechala brambory a další nevhodné přísady. Zahušťování není potřeba, polévka je i tak hustá až příliš. S kouskem žitného chleba se jedná o plnohodnotné hlavní jídlo.


Ingredience:

porce hovězího masa
kousek cibule
porce červené řepy (cca ½ malé řepy)
mrkev, celer, petržel
porce bílého kysaného zelí
½ středně velkého rajčete
nové koření, celý pepř, bobkový list
sůl, pepř, sladká paprika
petrželka, pažitka na ozdobu
olej


Postup:

Základem je správně uvařený vývar. Hovězí maso umyjte ve studené vodě, vložte do hrnce, zalijte studenou vodou a dejte vařit. Po vícenásobném vzkypění stáhněte teplotu, seberte z vývaru pěnu. Osolte a vařte na mírném ohni asi 1,5 hodiny. Přidejte celý pepř, několik kuliček nového koření a bobkový list. Mezitím si připravte zeleninu. Zeleninu (mrkev, celer, petržel) nakrájejte na kostičky, kysané zelí propláchněte studenou vodou. Nasekanou cibuli lehce orestujte, přidejte zeleninu, opět orestujte, přidejte rajče, podlijte a nechte pod poklicí chvíli dusit. Z rajčete stáhněte slupku, rozmačkejte a vraťte do hrnce. Ochuťte mletou paprikou, přidejte na kostičky nakrájenou červenou řepu a nechte chvilku podusit. Když je maso měkké, vyjměte ho z vývaru, nakrájejte ho na kostičky nebo delší nudličky a vraťte zpět společně se zeleninou a zelím. Odstraňte bobkový list a koření. Společně provařte asi 10 minut, dochuťte podle potřeby solí a pepřem.

Podávejte s žitným chlebem.

Tip: Pokud nemáte v plánu hovězí maso, zkuste ho vyměnit za maso krůtí - chutná stejně dobře.

Boršč s ricottou

Další varianta je boršč s ricottou, kterou jsem nahradila smetanu v původních receptech. Místo ricotty je možné použít i jiný vhodný sýr, který se v jídelních plánech pravidelně vyskytuje - např. čerstvý sýr, žervé, Cottage. K přípravě polévky použijte místo hovězího zeleninový vývar, kterým zalijete orestovanou zeleninu, další postup je podobný jako u verze s masem. Do hotové polévky přidejte porci sýra rozšlehaného se lžící za studena lisovaného oleje do podoby husté "smetany".

Boršč s bílými fazolemi

Poslední varianta je boršč vegetariánský s bílými fazolemi. Vařila jsem ho poprvé, ale pokus se vydařil. Postup je stejný jako u předchozí varianty, jen místo sýra zamícháme do polévky předem uvařené bílé fazole.

S luštěninami mám jen jeden problém - je jich po uvaření tolik, že polévkový talíř nestačí.

Tak která varianta vám chutnala nejlépe?