Články

Vážit se, či nevážit?

Už jste se dnes ráno zvážili? Také patříte k těm, kteří se ráno neumějí hnout z domova, aniž by stoupli na váhu? Většina z nás potřebuje k vážení naprosté soukromí, což v praxi může znamenat, že nám nemá kdo poskytnout první pomoc, když s váhy spadneme.

Ano, vážení při hubnutí bývá bohužel pro většinu lidí spíše deprimující. Také není nic výjimečného, že mnoho lidí vzdává hubnutí jen proto, že nezvládne příliš častý pohled na váhu. Často to souvisí s nesprávným vážením. Pokud skáčete na váhu několikrát denně, může to mít za následek znechucení při pohledu na měnící se čísla na váze, příp. rezignaci na hubnutí. Takže pokud se vážně chcete a potřebujete pravidelně vážit, čiňte tak s rozumem, ne ze závislosti nebo nejistoty.

Především se nevažte příliš často. Časté vážení je dobré jen k jediné věci - k tomu abyste se několikrát denně cítili nepříjemně překvapení, zahanbení, zoufalí, smutní, naštvaní nebo rezignovaní... Jak povzbuzující, že? Vážení jedenkrát týdně ve stejnou dobu, za stejných podmínek a na stejné váze (!) je zcela dostačující. Za jeden den se stejně nedovíte nic zásadního, váha v průběhu dne výrazně kolísá a je závislá na mnoha faktorech.

Jak se tedy správně vážit?

 • Především stůjte na váze sami (kočku shoďte).

 • Osobní váhu nepřenášejte z místa na místo. Všimli jste si, že váží o dvě kila víc, když ji přendáte z dlaždic na parkety nebo na koberec? Váze nedělá dobře vlhkost, neměla by proto stát v koupelně, dobře jí nedělá ani teplý vzduch (takže ji už konečně odneste dál od toho radiátoru).

 • Stůjte na váze rovně. Zkuste se nepředklánět při čtení té hrozné cifry. Pokud jste krátkozrací jako já, nasaďte si brýle (váhu brýlí - myslím těch několik gramů - si můžete z výsledné váhy odečíst).

 • Zkuste se nedržet stěny, skříně ani manžela.

 • Važte se ráno, nalačno, bez oblečení a ideálně po stolici.

Co všechno může vážení zkreslit?

Je toho opravdu hodně. V každém případě si můžete být jistí, že náhlý nárůst váhy o jeden či více kilogramů nebyl způsoben tím večírkem o víkendu. I v případě, že byste se opravdu přejedli, za den přiberete maximálně asi 300 g tuku. Pokud se vaše hmotnost den ze dne změnila třeba o celý kilogram, nepropadejte panice - rozhodně to není způsobeno pouze tukem.

Příčinou může být třeba:

 • Ta zpropadená kočka, která vám vytrvale sedí na rameni nebo vaše dítě, visící vám na ruce.

 • Už několikátý den jste neměli stolici.

 • Máte dva dny před menses (zvýšená hladina estrogenu váže ve vašem těle vodu, nárůst váhy až o dva kilogramy je v tomto období zcela běžný). Podobně to ale vypadá i kolem ovulace.

 • Večer jste jedli jídlo plné soli, které ve vás drží dva litry vody.

 • Užíváte léky, které způsobují kolísání obsahu vody, nebo podporují hromadění tuku (diuretika, projímadla, kortikoidy, antidepresiva a další).

 • Jste těhotná (nejen myšlenkami na jídlo, teď mám na mysli graviditu).

 • Právě jste vypila několik sklenic vody.

 • Zcela přirozeně kolísá obsah glykogenu ve vašem těle. 1 g glykogenu váže na sebe 2 - 3 g vody. Vaše játra jsou schopna vytvořit až 100 g glykogenu, který naváže 200 g vody. Navíc každý kilogram vaší svalové hmoty může obsahovat až 20 g glykogenu. Když po svalové námaze zásoby glykogenu spálíte, můžete si na váze naměřit třeba o kilo méně. Zajásáte, ale vaše tělo si během dalších dní vytvoří nové zásoby glykogenu - a váha ukazuje, že jste zničehonic zase kilo přibrali. Což ale neznamená, že cvičení nemělo smysl. Proto nezoufejte, čtěte dál.

Nespoléhejte jen na váhu - měřte se

Po zvážení se určitě nezapomeňte změřit! I když se ručička (číselník) váhy nechce hýbat, neznamená to, že vaše tělo stávkuje a odmítá spalovat tuk. Možná jste nabrali svalovou hmotu. Takže nepropadejte depresím, ale vezměte si na pomoc úzké kalhoty nebo krejčovský metr. Budováním svalové hmoty, která je těžší než ta tuková (zkuste si dát vedle sebe na váhu kilo libového masa a kilo sádla - schválně, který kus bude objemnější), můžete váhu držet na stejné hodnotě, ale vaše proporce se zmenšují a tělo formuje.

Nezapomeňte - správné hubnutí je o centimetrech, nikoliv o kilogramech!