Články

Program metabolic balance a já po sedmi letech

Vzhledem k častým dotazům jsem se rozhodla aktualizovat svůj příspěvek k vlastní zkušenosti s programem Metabolic balance - příští týden totiž slavíme 7. výročí, tzn. blíží se den, kdy jsem dostala do ruky svůj jídelní plán a začala jsem se stravovat podle svého jídelníčku.

Zjednodušeně řečeno se dá říct, že se podle pravidel Metabolic balance stravuji zmíněných 7 let, aktuálně jsem ve 4. fázi, která je již podstatně volnější než fáze 2, tedy přísná úpravná, ale jídlo si stále připravuji podle výživové pyramidy Metabolic balance. Asi tak jednou do roka si preventivně zopakuji 14 denní přísnou fázi, což doporučuji všem, kteří se podobně jako já úspěšně probojovali až do 4. fáze. Tělo se vyčistí, metabolismus znovu "nakopne" a pokud se nám třeba během vánočních svátků přece jen podařilo něco málo přibrat, stačí i tak krátká doba k tomu, aby zmíněná kila zase zmizela.

Ve svém příspěvku o vlastní zkušenosti se zmiňuji, že mi nešlo až tolik o hubnutí, ale spíš o program, který by mi pomohl si váhu trvale udržet a především dát sbohem obávanému jo-jo efektu, který znám z minulosti velmi důvěrně. Zpětně mohu říct, že mi program Metabolic balance změnil život - již žádné diety spojené s únavou, podrážděností, záchvaty hladu, žádné večerní nájezdy do lednice či spíže a následné pocity viny provázené snahou kompenzovat selhání hladovkou či "očistnými" dny, již žádné koktejly či jiné výživové doplňky, slibující hubnutí, po kterých zhubla jen a pouze moje peněženka.

Naopak jsem si vyzkoušela řadu nových jídel, ochutnala potraviny, které byly pro mě do té doby neznámé, naučila se řadu nových kombinací ... Jídlo si stále připravuji, ale neznamená to, že si občas nedám "klasiku" nebo nezajdu s kamarádkou do restaurace. Když se ohlédnu za letošním létem, je zjevné, že bylo spojeno s řadou "vybočení" z pravidel - vinný střik večer na balkóně, grilované klobásky na zahradě (museli jsme přece vyzkoušet nové ohniště J), ledová káva se zmrzlinou na přehradě... I toho štrúdlu jsem včera snědla víc, než jsem si původně naplánovala, ale když on byl tak dobrý ... a navíc metabolický, z žitné mouky a bez cukru. Dort, který jsem připravila synovi k 20. narozeninám, byl sice z ovoce a tvarohu, ale bez cukru připravit nešel. Ano, ochutnala jsem. Povedl se mi. Chci tím říct, že 4. fáze mi již umožňuje běžný společenský život a řadu "úletů", přesto se dle vážení a měření dnes ráno moje váha stále drží - pokud po většinu času dodržuji většinu pravidel. Stále se také cítím dobře, nemocná bývám jen výjimečně, virové a bacily se mi vyhýbají... A dle svého syna (nejen) je moje aktivita místy až zničující. J Jídla připravovaná v souladu s výživovými doporučeními Metabolic balance mi stále chutnají, porce jsem si ve 4. fázi mírně navýšila, hlad se objevuje jen výjimečně (rychleji trávím některé snídaně) a dá se snadno "zapít" vodou. Do posilovny nechodím, ale ráda tancuji, baví mě turistika a víkendy aktuálně trávím na zahradě, kterou jsme koupili v dost zanedbaném stavu - chci říct, že nedostatkem fyzického pohybu rozhodně netrpím, i když pravidelně necvičím.

Na závěr ještě k výsledkům vážení a měření:

Moje celková váha je stále stejná jako po ukončení přísné fáze před zmíněnými 7 lety. Mírně se změnila moje postava - v pase mám o 2 cm víc, přes boky o 1 cm, což zřejmě odpovídá mírnému navýšení procenta tuku v těle v souladu s tabulkami a narůstajícím věkem (no jo, ubývat nám může jen věk metabolický při vážení na Tanitě :) ... nicméně konfekční velikost mám stále stejnou.

Aktuálně plánuji investovat do nového osobního jídelního plánu. Jsem zvědavá, jestli se kromě nového designu objeví po zmíněných sedmi letech i výraznější změny v mém jídelníčku - o svou zkušenost se určitě se čtenáři podělím.