Články

Metabolismus - mýty a fakta

"Mám tak pomalý metabolismus, ať dělám, co dělám, prostě nezhubnu."

"Mám nadváhu v genech, s tím nic neudělám."

"Metabolismus se mi zpomalil po dětech, přiberu, i když se na jídlo jen podívám."

Jsou vám tyto věty povědomé? Je skutečně metabolismus dán geny tak, že nemáme šanci ho ovlivnit? Co to vlastně ten metabolismus je?

V širším smyslu vyjadřuje pojem metabolismus všechny chemické reakce v našem těle. Metabolismus není totéž, co trávení. Zatímco metabolismus probíhá v každé buňce, trávení je proces zpracování potravy v našem trávícím systému. Bazální metabolismus je takové množství energie, které vaše tělo potřebuje na to, aby mohlo vykonávat základní životní funkce. Ke kaloriím, vydaným na bazální metabolismus můžete ještě přidat další, které spálíte jakoukoli fyzickou či mentální činností (např. právě teď čtením tohoto článku) - v tomto případě mluvíme o pracovním metabolismu. Pokud však nejste vrcholový sportovec, pracovní metabolismus představuje jen malou část spálených kalorií. Z toho vyplývá, že podstatné je, jaký máte bazální metabolismus.

Předpoklad, že metabolismus je ovlivněn především geneticky, nebyl výzkumy potvrzen. Genetika náš metabolismus opravdu ovlivňuje, takže pokud je vaše tělo geneticky naprogramováno na větší hromadění tuku, bude vás podobně jako mě, moji mámu i babičku stát více námahy, aby číslo vašeho oblečení nemělo velikost XXL. Jenže genetika ovlivňuje váš metabolismus zhruba pouze 30%. Zbytek je ve vašich rukou. To je dobrá zpráva, ne?

Co vám metabolismus zpomaluje?

Vynechávání jídel, především snídaně. Pokud nesnídáte, zpomalujete si metabolismus až o 40 %. Metabolismus a spalování tuků podpoříte, když tělu pravidelně dodáte kvalitní palivo. Pokud jídlo vynecháte nebo se budete snažit kručící žaludek po vzoru modelek ošidit několika lístky rukoly, tělo si nedostatek živin a kalorií vyhodnotí jako stav nouze a začne energií šetřit a ukládat si zásoby na horší časy.

Každá blesková dieta založená na drastickém omezení kalorického příjmu (Jo jo, to je ten výše zmíněný jo - jo efekt). Takže - zapomeňte na všechny diety, které se nedají dodržovat do konce života. Pohyb sice tuky spaluje, ale skákání z jedné diety na druhou má jediný, stoprocentně zaručený výsledek - zpomaluje váš metabolismus.

Nedostatek spánku. Pravidelný spánek 6 - 8 hodin denně naopak metabolismus zrychluje.

Zanedbaný pitný režim. Pít byste měli přiměřeně (potřebné množství vody lze snadno vypočítat), tedy ani málo, ani příliš (vážně není nutné se ve vodě utopit).

Mizerná kuchařská kniha. Spíš než geny "dědíme" totiž chybné návyky a špatný způsob stravování. Chcete vařit lépe? Koukněte na Recepty J

Nedostatek komplexních sacharidů ve stravě a naopak převaha "rychlých" cukrů. ("Když to sladké je tak dobré..." "Mám za sebou náročný den, musím si trochu pohladit bříško, dám si čtvereček čokolády... nebo raději dva ... nebo rovnou celou, ten poslední kousek už přece nebudu schovávat..." Znáte, že?)

Metabolismus můžete naopak zrychlit správným složením stravy, přiměřeným kalorickým příjmem a pravidelným režimem přijímáním jídla během dne. Víc podrobností ráda prozradím na osobní schůzce.

Glutamát sodný. Konzumujete často instantní polévky, ochucovací směsi, omáčky a další mňamky? Pak vám přeji dobrou chemickou chuť a vašemu metabolismu dobrou noc.J

Umělá sladidla. Snídáte light jogurt, po obědě si dáte light colu, kávu si osladíte umělými sladidly, přidáte bonbon bez cukru, přes den žvýkáte žvýkačky bez cukru a divíte se, že nehubnete? Podle některých analýz jsou právě umělá sladidla jednou z příčin obezity - zvyšují totiž mj. chuť na sladké.

Příliš těsný vztah ke gauči a naopak odpor k pohybu (jinými slovy - nedostatek svalové hmoty). Svaly spalují hodně energie a mohou tak zásadně ovlivnit váš metabolismus a vaši hmotnost. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice - čím víc svalové hmoty máte, tím víc kalorií během dne spálíte. S věkem a pasivitou se svaly bohužel ztrácejí. Ne, vážně po vás nechci, abyste od zítřka strávili denně několik hodin v posilovně. Ale pokud je vašim jediným pohybem cesta z gauče do lednice, zkuste se hýbat pomalu a přirozeně. Výborná aktivita, která v sobě kombinuje spalování tuků a růst a zpevnění svalů, je rychlá chůze. (Tím ovšem nechci říct, že máte zvýšit frekvenci nájezdů na lednici nebo zvýšit tempo těch pár kroků!)

Chcete znát aktuální výši Vašeho bazálního metabolismu? Přijďte vyzkoušet metabolickou váhu do mé poradny.