Články

Lze zhubnout pomocí potravinových doplňků?

Mírná nadváha prý není na škodu, lidé s pár kily navíc jsou údajně zdravější a celkově spokojenější. Tvrdí to lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.
Lze zhubnout pomocí výživových doplňků?
Také jste nedávno četli na internetu článek o tom, jak pálivé papričky zlepšují činnost srdce a zrychlují metabolismus? Text byl natolik přesvědčivý, že bych se skoro nedivila, kdyby se chilli papričky na čas staly nedostatkovým zbožím. Nic proti thajské či mexické kuchyni, pokud vám chutná, klidně jí holdujte dál. A zatímco vám budou šlehat plameny z úst, pokusím se o malý kurz sebeobrany.
Možná některé čtenáře zklamu hned na začátku, ale zázračné potraviny na hubnutí opravdu neexistují. Vlastně si myslím, že na žádný problém neexistují zázračné potraviny a rychlá instantní řešení. Přesto se stále hledají, zkoušejí, míchají a především za drahý peníz nabízejí stále nové a nové zaručené potravinové doplňky, které obsahují vysoké koncentrace extraktů různých účinných látek. Budete-li tyto doplňky užívat, velmi pravděpodobně to přežijete. A možná dokonce i zhubnete, protože vzhledem k ceně podobných doplňků už vám nezůstanou peníze na jídlo.
Některé z nich svých 15 minut slávy už mají za sebou, alespoň doufám. Netuším, jak vlastně vznikl mýtus např. o jablečném octu a hubnutí. Ocet údajně potlačuje chuť k jídlu, jinde jsem se zase dočetla, že blokuje trávení a metabolismus mastných kyselin. Podle experimentů na zvířatech by ale člověk musel konzumovat nejméně 3 polévkové lžíce octa denně (raději víc), což je ovšem dávka, která už dokáže spolehlivě vyvolat vedlejší účinky (např. vředové poškození sliznice žaludku nebo tenkého střeva). Ideální je údajně kombinace pití octa současně s koupelemi. Cituji: Do teplé vody nalijte šálek jablečného octa, lehněte si do vany a relaxujte. Budete překvapeni tím, jak rychle a zároveň příjemně budete hubnout! Klidně to zkuste, ale trochu bych se bála, abyste nebyli překvapeni něčím úplně jiným. (V každém případě doporučuji vyndat před koupelí z vany gumové kachničky, rybičky a jiná zvířátka :-)
Vrátím se k výše zmíněným papričkám a jiným pálivým kořením. Ano, některé druhy koření a bylinky skutečně mírně zvyšují metabolismus a dokážou prohřát tělo. Určitě znáte hřejivý pocit po vypití zázvorového čaje - ten je způsobený právě tím mírně zvýšeným metabolismem. Ovšem pokud byste chtěli hubnout pouze pomoci pálivých koření, budou vám šlehat plameny od úst a spálíte si žaludek. Pokud to vydržíte, možná byste si mohli začít přivydělávat prodejem tělesného tepla.
Podobně je ověřený i pozitivní vliv zeleného čaje na hubnutí. Ovšem k tomu, aby vás zelený čaj mohl zbavit části tukové tkáně, tedy abyste pitím čaje dostali do sebe dostatek účinných látek, určitě vám nebude stačit šálek zeleného čaje ke snídani, ale budete ho pít litry. Vzhledem k obsahu kofeinu v čaji byste museli pít pouze čaj bezkofeinový. Spoustu času byste v tomto případě strávili během na krátké vzdálenosti (na záchod). Smutná zpráva je, že na světě opravdu neexistuje čaj, který by způsoboval skutečně měřitelné hubnutí bez dalších zásahů do složení stravy a bez fyzické aktivity.

Často citovaný je i údajný pozitivní účinek ananasu při hubnutí: Ananas dokáže podporovat trávení a funguje i jako lék na průjem, ochrana před parazity, odtučňovací kúra i afrodiziakum. Je bohatý na vitamíny i stopové prvky. S poslední větou lze jistě souhlasit. Afrodiziaka jsem zatím nepotřebovala, takže účinek ananasu nemám ověřený, ale jistě stojí za vyzkoušení. Ráda se s případnými dobrovolníky podělím o výsledky pokusů. A zmiňovaná ananasová odtučňovací kúra? Ananas prý obsahuje enzym bromelain, který je účinný při spalování tuku. Opravdu netuším, jak tento mýtus vznikl. Každý enzym je totiž peptid anebo bílkovina, což jsou látky, které se v žaludku díky kyselině chlorovodíkové podobně jako jiné bílkoviny rozloží, takže šance, že se bromelain dostane do střev a odsud do krve, je minimální. A ještě malá poznámka: bromelain skutečně pochází z ananasu, ale nejvíc se ho nachází ve stonku. Ne, načatý ananas vážně nemusíte vyhazovat, jen z hlediska hubnutí je opravdu bezcenný. Jezte ho klidně dál, protože je zdravý a chutný.

Na závěr můj soukromý tip na hubnutí se zázračnými potravinami a výživovými doplňky: Ananasové tablety společně s dalšími doplňky výživy naskládejte do největšího batohu, který doma máte, navrch přidejte ještě jeden hodně velký ananas (nebo raději dva) a vydejte se na hodinovou procházku lesem :-)