Články

Jo-jo efekt

Při obezitě dochází k vzrůstu tělesné hmotnosti především díky zmnožení tuku. Přesto existují jedinci, jejichž vyšší hmotnost je dána jak tukem, tak i vyšším množstvím svalstva. Při hubnutí se proto neorientujte jen podle počtu kilogramů celkové hmotnosti, podle nich se totiž nedovíte, co vlastně shazujete.

Při chybně sestaveném jídelníčku nebo při bleskové dietě připomínající spíše polohladovku a naprosté absenci pohybové aktivity neodchází jen tuk, ale především velké množství svalstva a v něm uložené vody. Takže na první pohled může mít člověk držící dietu radost, jak jdou kila pěkně dolů, ale pokud větší část shozených kilogramů není tuk, velikost oblečení dolů nepůjde.

Jednoduchým pomocníkem pro posouzení redukce váhy je měření tělesných obvodů. Klesají - li centimetry rychleji než kilogramy, je to dobré znamení - na poklesu hmotnosti se podílí především tuková hmota. Je-li tomu naopak, dostáváme signál, že dolů jde spíš svalovina. Ještě jednodušší je prostě sledovat nějaký těsný kousek oděvu, který si čas od času vyzkoušíte. Pokud se vám stane to, co jednomu mému klientovi, totiž že z vás kalhoty nečekaně spadnou, máte vyhráno. Jen by bylo asi příjemnější, kdyby vás kalhoty neopustily v přeplněném hypermarketu při nákupu zdravých potravin.

Co je to vlastně ten jo-jo efekt a jak začíná? Příčinou je časté střídání etap přísných diet a následné povolení redukčního režimu s návratem k původním stravovacím postupům. Určitě to znáte, ostatně ani já nemusím chodit daleko (zrcadlo mám totiž hned vedle sebe sebe). Kam moje paměť sahá, moje máma věčně držela dietu. Pokud ji zrovna nedržela, chystala se, že bude muset zase držet dietu. Zřejmě jsem po ní něco podědila. Jakmile jsem dospěla, začala jsem totiž také držet diety. Přísně jsem si počítala každou snězenou kalorii, jouly jsem sypala z rukávu a připomínala jsem chodící encyklopedii. Přes den jsem se držela, abych večer podlehla návalu vlčího hladu ... a podnikla nájezd do lednice. Pokud je lednice obrazem duše, hmm... tak ta moje bývala v "dietních" obdobích většinou prázdná (myslím lednici).

Vlivem příliš radikálního omezení příjmu energie, nedostatku nezbytných živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků vystavujete totiž tělo značnému stresu a nakonec dospějete přesně k tomu, co si přejete ze všeho nejmíň - sníží se množství svalové hmoty a výrazně klesne energetická spotřeba. Tělo totiž přepne na úsporný "krizový" režim a dělá vše proto, aby si své tukové zásoby co nejvíce a nejdéle udrželo. Pamatuje na historické zkušenosti dávných předků, kteří pro to, aby přežili, museli úsporně hospodařit s energií. Protože je tělo prozíravé a má dobrou paměť, očekává další hladovku a vyzbrojí se v období dostatečného přísunu energie několika kilogramy tuku navíc, do zásoby. Vlivem ztráty svalové tkáně dochází ke zpomalování metabolismu, takže k tomu, abyste příště zhubnuli, potřebujete ještě více omezit přísun stravy, tzn. že budete hubnout daleko hůře (příp. vůbec) a naopak mnohem snadněji a rychleji přibírat. No a právě tento bludný kruh nazýváme jo-jo efekt.

Logická otázka: Co s tím?

Možností je několik.

1. Můžete se vykašlat na všechny diety, vrátit se ke svým koblížkům a koupit si zeštíhlovací zrcadlo (jedno takové mám)

2. Můžete propadnout zoufalství, dát si (další) čokoládu (nebo panáka) a ráno zaklepat na dveře mé druhé poradny

3. Můžete strávit další večer u internetu hledáním nějakého zaručeného zázraku, když ty diety nefungují (ale pozor, hrozí nebezpečí, že tímto způsobem zhubne jen a pouze vaše peněženka)

4. Pokud potřebujete opravdu zhubnout, jo-jo efekt je váš věrný kamarád a drží sevás už léta jak klíště, není na čase udělat něco jinak? Jo, jo, chce to pořádnou změnu. Zhubnout a udržet si váhu možné je, ale pouze rozumnou, bezpečnou a trvalou změnou životního stylu. Ne, tím vážně nemyslím žádnou novou zázračnou dietu už z toho důvodu, že ve světě diet už nic nového ani vymyslet nelze. (No schválně, nepřipadá vám očistná kúra podle Mačingové kapku povědomá, ne-li přímo recyklovaná?)

Zmíněná změna může začít právě tím, že dáte jednou provždy sbohem všem dietám a začnete (konečně) myslet - na sebe a své zdraví.

Chcete vědět víc? Ráda Vás přivítám ve své poradně na kus řeči nejen o jo-jo efektu.