Články

Co jíst, když onemocníte

Jste v přísné fázi programu Metabolic balance a přepadlo vás nachlazení, chřipka nebo dokonce střevní viróza? Jíst podle svého jídelního plánu nezvládáte a přemýšlíte, jak se stravovat, abyste byli co nejdříve fit a přitom nenabrali zpět úspěšně shozené kilogramy? Nezoufejte, v tomto ročním období se to může stát každému. Dobrá zpráva je, že časem se vaše imunita posílí a budete proti podobným onemocněním výrazně odolnější - sama chodím k praktické lékařce většinou pouze pro razítka a doporučení. :-)

A co tedy jíst? Odpověď je jednoduchá - v době nemoci se stravujte více intuitivně, jezte to, co jste schopni sníst. V případě, že máte chuť k jídlu, snažte se dodržovat dále pravidla programu Metabolic balance. Místo vody, kterou tělo pravděpodobně odmítá, je možné zařadit čaje, včetně čajů bylinkových, v případě potřeby i v pauzách mezi jídly (ideálně bez medu). Snažte se trávení příliš nezatěžovat, zelenina vám bude vyhovovat pravděpodobně spíše v podobě polévky, případně rozmixovaná jako smoothie. Bílkovinu je možné dodat např. v podobě vhodného sýra (i mimo váš seznam potravin) nebo rozšlehaného vejce do polévky, příp. si připravte alespoň silný vývar z masa se zeleninou. Pokud ani to nezvládnete, můžete zařadit na dva dny do jídelníčku potraviny ze své přípravné fáze, vzpomínáte si? Např. jeden den si dáte běžnou snídani (menší porci), na oběd zeleninovou polévku, na večeři třeba dušenou zeleninu nebo salát. Pokud nemáte sílu vařit a nemáte ani nikoho, kdo by se o vás postaral, můžete využít třeba ovocný den - ovoce v tomto případě použijte jakékoli dostupné, tedy i to, co není ve vašem seznamu potravin.

Pokud chuť k jídlu nemáte, příp. trpíte nevolností nebo průjmy, je důležitý hlavně pitný režim. Pijte po malých doušcích, zato často, pijte to, co snesete - minerální vodu (bez bublin), bylinkové čaje... Postupně zkoušejte přidávat malé množství vhodných potravin. Zapomeňte na tolik doporučované rohlíky a zkuste raději jablečné pyré (bez cukru lze koupit v DM drogerii), příp. dušené jablko, vhodné je i bramborové pyré, nebo uvařená rýže... Uvidíte, co vaše tělo snese a o co si řekne - řiďte se tím, na co máte chuť. Postupně zkuste zařadit mixované zeleninové polévky nebo smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny. Jakmile vám bude lépe, vracejte se ke svému jídelnímu plánu, zpočátku dávejte přednost lehčím jídlům připravovaným bez tuku. Z bílkovin je vhodné drůbeží nebo rybí maso, příp. vejce, sýry. Znovu zařaďte i kvalitní, za studena lisovaný olej.

Jakmile se naplno vrátíte do přísné fáze, bude hubnutí znovu úspěšně pokračovat. Časem jistě získáte větší imunitu a podobné situace se budou opakovat méně často.