Dezerty a vánoční cukroví 

Chilli košíčky z mandelády 

Speciálně pro sebe a ty z vás, kteří sladké zrovna "nemusíte", jsem vytvořila tento recept. Základ je podobný jako u košíčků z mandelády. K mému velkému překvapení jsem košíčky musela bránit před svými dětmi - měly velký úspěch. 

Ingredience:

2 porce mandelády (60 g mandlí, 40 g slunečnicových semínek), příp. pouze mandle (100 g)
kvalitní čokoláda (75 % kakaa) cca 40 g
kousek vanilkového lusku nebo mletá bourbonská vanilka
sušené višně bez cukru (prodejny zdravé výživy) cca 45 g
chilli koření (dle chuti)
papírové košíčky
lžička ghee nebo kokosového tuku (nemusí být)

Postup:

Menší část mandlí předem spařte a oloupejte. Neloupané mandle a semínka pomelte najemno. Mandle loupané nasekejte na větší nudličky. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni s máslem nebo kokosovým tukem, přidejte pomletou mandeládu, vanilku, chilli a smíchejte. Těsto by mělo být polotekuté - připomíná hustší kaši. Podle potřeby zahustěte strouhanými mandlemi nebo naopak ke spojení ingrediencí použijte trošku rozpuštěného ghee nebo kokosového tuku. Část sušených višní rozsekejte a přidejte k mandeládě.

Hmotu nabírejte lžičkou a tvořte malé hromádky do papírových košíčků. Než hromádky ztuhnou, ozdobte je zbytkem višní. Košíčky jsou příjemně pikantní díky nakyslé chuti višní a jen delikátně pálivé (dle množství chilli koření). Chuťově připomínají mou oblíbenou hořkou čokoládu s chilli.